Vīriešu frizūras un matu griezumi

Black Stork

Vīriešu matu griezumi un frizūras var būt gan klasiskas, gan modernas, gan mākslinieciskas. Bet tas, ko der ievērot, ir, ka vienam matu griezumam var būt dažādas frizūru variācijas. Kā arī vienkāršu un īsu matu griezumu var padarīt interesantāku, matus izbalinot vai nokrāsojot.

Šeit apskatīsim dažus izplatītākos matu griezumus vīriešiem mūsdienās un noslēgumā arī nedaudz papētīsim, kādas bija vīriešu frizūras senākā vēsturē.

 

“Crew” matu griezums

 

“Crew” ir viens no visizplatītākajiem vīriešu matu griezumiem un tam ir vairāki veidi – sākot no vienāda, īsu matu garuma un pakāpeniski nodzītiem matiem galvas sānu daļās, līdz pavisam nodzītiem matiem galvas sānu daļās un garākiem matiem vidus daļā.

Šim griezumam stilu noteiks tas, kā tie būs ieveidoti, proti – saķemmēti uz aizmugri, uz priekšu vai vieniem sāniem, ieveidoti spuraini uz augšu, vai saspurināti uz visām pusēm.

Vēl var paspēlēties ar nodzītām matu līnijām sānos, aizmugurē, vai, ja plānojat matiem izšķirt celiņu uz sāniem, arī izšķirto līniju var smalki nodzīt, to akcentējot vēl vairāk.

Svarīgi pieminēt, ka šis matu griezums piestāvēs ne tikai taisniem matiem, bet arī viļņainiem un sprogainiem matiem.

 

“Buzz” matu griezums

 

“Buzz” ir pavisam īsu matu griezums, kur visi mati ir nodzīti vienādā garumā. Šādu frizūru vīrietim būs viegli kopt un uzturēt, ne par ko neraizējoties. Bet, ja vēlaties pievienot nedaudz modernākas detaļas, tad arī “buzz” matu griezumam, tā pat kā “Crew”, ir iespējams nodzīt sānus vai pat izveidot kādu nodzītu līniju kompozīciju galvas sānos vai aizmugurē.

 

“Caesar” matu griezums

 

“Caesar” matu griezums ir lieliska izvēle, ja vēlaties iegūt neparastāku matu stilu. Pamatā tas ir līdzīgs “Crew” matu griezumam, ar tādu atšķirību, ka matu čolka tiek atstāta garāka, nogriezta taisni un saķemmēta uz priekšu.

 

“Bob” matu griezums

 

Vīriešu “Bob” mati savu popularitāti ieguva deviņdesmitajos gados un vēl joprojām daudzi izvēlas tieši šo griezumu. Tas būs ideāli piemērots matu griezums tiem vīriešiem, kuri vēlas savus matus atstāt garākus. 

 

“Crop” matu griezums

 

“Crop” matu griezums vīriešu vidū ievērību atkal ieguva pateicoties populārajam seriālam “Peaky Blinders”, kur galvenajam varonim un viņam pietuvinātajiem vīriem bija šis matu stils. Arī šim matu griezumam var būt variācijas no īsiem matiem sānos un aizmugurē, līdz pavisma nodzītiem matiem galvas pakauša un sānu daļās. Uzsvars ir uz galvas augšējo daļu, kur mati ir garāki un kontrasts ar īsajiem vai pavisam nodzītajiem matiem.

 

Asimetriskais vīriešu matu griezums un krāsoti mati

 

Šeit varat aplūkot dažus asimetriskos matu griezumus kombinācijās arī ar krāsotiem matiem. Šādi griezumi labi piestāvēs radošiem vīriešiem, kuri nebaidās eksperimentēt ar savu stilu. Asimetriskas frizūras var kalpot kā labs savas unikālās personības raksturojošs elements.

 

Vīriešu matu griezumu un frizūru vēsture

 

Jau senatnē vīriešu matu griezumam un sakārtojumam tika pievērsta liela uzmanība. Ir pat teika par vīru vārdā Simsons, kura spēks slēpās tieši viņa garajos matos.

Senajā Ēģiptē vīriešu mati bija ļoti īsi nogriezt vai pilnībā nodzīti.Bet bagātie vīrieši vai karaliskās elites pārstāvji aizsedza savas galvas ar izsmalcinātām galvassegām, parūkām vai pieaudzētiem matiem.

Romas imperatoram Jūlijam Cēzaram bija īsi mati, piekļauti pie galvas un priekšējie mati bija taisni noķemmēti uz priekšu.

Pēc Romas impērijas sabrukuma Eiropā augstāka statusa vīri valkāja garākus matus, bet parastie ļaudis matus nēsāja ļoti īsus vai pilnībā nodzītus.

  1. un 16. gadsimtā Eiropas vīrieši audzēja vai nogrieza matus līdz pleciem, savukārt ļoti moderni vīrieši valkāja čolkas vai ataudzēja matus sānos, kur tie saaug ar bārdu, t.s. vaigu bārda. Itālijā vīrieši arī krāsoja matus.
  2. gadsimta sākumā vīriešu frizūras kļuva garākas, moderni tika uzskatīti viļņaini vai cirtaini mati. Kā arī modē ienāca parūkas pateicoties Francijas karalim Luijam XIII. Un arī angļu mode tika ietekmēta ar parūkām, kuras īpaši iemīļoja Anglijas tiesneši. Savukārt Džordžs Vašingtons gāja pret parūku modi un pats savus matus pūderedrēja un papildināja frizūru ar garāku vaigu bārdu.

Vīriešu īsās frizūras ir neoklasicisma kustības produkts. Klasiskais vīriešu matu griezums, kas tajā laikā kļuva populārs, bija matu griezums “Bedford Crop”, kas, iespējams, mūsdienās ir vīriešu matu griezuma “Crop” priekštecis.

19.gadsimta sākumā populāra kļuva bārda, kā arī ūsas un vaigu bārdas. Tas bija saistīts ar romantisko kustību. Šis stils bija ļoti izplatīts līdz 1890. gadiem, pēc tam, sākoties Pirmajam pasaules karam, aktuāli kļuva īsu matu griezumi vai pavisam nodzīti mati.

Divdesmitajā gadsimtā vīriešu matu griezumu un frizūru mode mainījās bieži un to galvenokārt ietekmēja aktieri, mūziķi un citi ietekmīgi cilvēki. Piemēram – aktieris Daglass Fērbenkss (Douglas Fairbanks), Rūdolfs Valentīno (Rudolph Valentino), mūziķis Elviss Preslijs (Elvis Presley), grupa “Beatles”, Bobs Marlijs (Bob Marley),Kurts Kobains (Kurt Cobain).

 

Un tā arī mūsdienās lielāko daļu vīriešu matu modes tendences nosaka aktieri, mūziķi un citas slavenības. Bet vēl nekad vēsturē nav bijis tik daudz iespēju eksperimentēt un veidot kaut ko unikālu un raksturīgu tieši Tev.