Ūsas

Black Stork

Ūsas ir maza, bet svarīga daļa katra vīrieša vizuālajam tēlam un jau izsenis tām tika pievērsta liela uzmanība. 


Ūsu mode vēsturē ir daudz mainījusies, to ir ietekmējuši valdnieki, valsts iekārtas, slavenības, kā arī, dažādās kultūrās vai reliģijās tām var būt liela nozīme. 


Senākais dokumentētais laiks, kad tika pieminētas ūsas kā atsevišķs sejas apmatojums bez bārdas, ir dzelzs laikmets (Ķeltu ciltis). Bet, par to kopšanas un veidošanas priekšmetiem, ir atstātas liecības pat no akmens laikmeta.


Ir izstrādāti dažādi veidi un instrumenti ūsu kopšanai, kā piemēram – skuvekļi, ūsu vasks, aisargsietiņš, birstītes, ķemmes un ūsu šķēres.

 

1904.gadā Anglijā tika izgatavota speciāla karote, kurai ir izveidots vēl viens izliekums kā atsevišķa kabatiņa, lai aizsargātu ūsas no ēdiena iekļūšanas tajās.

 

Pēdējos gados Tuvajos Austrumos ir izveidojies pieprasījums pat pēc ūsu transplantācijas, lai ūsas padarītu pilnīgākas un sejas apmatojums būtu iespaidīgāks.

 

 Visūsainākās valstis

 1. Visūsainākās valsts tituls pieder Indijai, kur vismaz 80% vīriešu audzē ūsas. Un tas nav liels pārsteigums, jo Indijas kultūrā jau ļoti sen ūsas ir viens no galvenajiem vīrišķības simboliem. Šobrīd zināmās garākās ūsas ir 4,29 m un tās pieder Ram Singh Chauhan no Indijas. Tās tika izmērītas itāļu tv šovā 2010.gadā.

 2. Meksika ieņem otro vietu un tur ūsu mode popularizējās pateicoties 20.gs. revolūcijas līderiem Pančo Vilja(īstajā vārdā Hosē Doroteo Arango Arambula) un Emiliano Zapata Salazar, kuri bija kuplu ūsu īpašnieki un iedvesmoja citus ne tikai ar savām idejām, bet arī ar stilu.

 3. Trešā vieta pieder Pakistānai, kurā ir otra lielākā musulmaņu populācija un, viennozīmīgi, tas ir noteicošais faktors ūsu popularitātei, jo šajā reliģijā sejas apmatojumam ir ļoti liela nozīme.

 4. Ceturto vietu ieņem Vācija, kurai ir gara un bagāta vēsture ar nozīmīgiem vīriem, kuru viena no galvenajām atpazīšanas zīmēm bija tieši ūsas. Kā piemēram, grāfs Bismarks, filozofs Nīče, fiziķis Einšteins un daudzi citi. Vācijā ir arī visvairāk klubu, kas piedalās ūsu un bārdu pasaules čempionātos un citās sacensībās.

 Ūsu stili un slavenības ar ūsām

Ir daudz un dažādi ūsu stili, no kuriem var iedvesmoties un eksperimentēt. Vienmēr gan ir jāizvērtē savi dabas dotumi un tas, kas ir piemērots jau esošajam stilam un ārienei. Ne katrs var sākt ar mākslinieka Salvadora Dalī ūsām un ne katram ir tik ekstravagants dzīves stils.

dalī ūsas bilde
 • Dalī ūsas. Pieminot Dalī, uzreiz prātā nāk viņa šaurās, garās, uz augšu izliektās ūsas, pēc kurām arī tā ir nosaukts ūsu stils.
 • “Zobu birstes ūsas”(“toothbrush mustache”). Slavenais aktieris Čārlijs Čaplins ir atpazīstams ar šo stilu. Tas bija ļoti populārs divdesmitajos gados, bet pēc tam, kad to piekopa arī Hitlers, neviens vairs nealka pēc “zobu birstes ūsām” un, škiet, ka tās vēl ilgi neatgriezīsies modes topos.
 • valzirga ūsas bilde
  • “Valzirga”(“Walrus”) ūsu stils bija Markam Tvenam, kurš bija amerikāņu literatūras klasiķis. Pie šī stila var pieminēt arī amerikāņu politiķi Rūzveltu un filozofu Nīči. Šis stils ir arī slavenajam amerikāņu aktierim Nikam Ofermanim.
  pakava ūsas bilde
  • “Pakavu ūsas”(“horseshoe mustache”). Ar šādu ūsu stilu labi atpazīstams aktieris Hulks Hogans. “Pakavu ūsu” stilu ļoti iecienījuši arī baikeri.
  zīmuļūsas bilde
  • “Zīmuļūsas”(“pencil mustache”)Klarks Geibls no filmas “Vējiem līdzi” bija šo smalku ūsu nēsātājs, kā arī aktieri Breds Pits un Džordžs Klūnijs ir izvēlējušies šo stilu.
  stūres ūsas bilde
  • Vaskoto “stūres ūsu”(“handlebar mustache”) stilu piekopa slavenais amerikāņu beisbolists Rollijs Fingers.
  mazās stūres ūsas bilde
  • Mazās “stūres ūsas”(“petite handlebar mustache”) pieder nevienam citam kā slavenajam Erkilam Puaro(aktieris Deivids Sušē), galvenajam varonim no Agatas Kristi romānu ekranizācijām.
  ševrona ūsas bilde
  • “Ševrona”(“chevron”) ūsu stila nēsātājs bija dziedātājs Fredijs Merkurijs. Līdzīgas ūsas ir amerikāņu aktierim Tomam Selekam, kā arī aktierim Henrijam Kavilam.
  abažūra ūsas bilde
  • “Abažūra ūsas”(“lampshade mustache”) ir labi zināmajam aktierim Edijam Mērfijam. Vēl šo ūsu stilu bieži vien izvēlas policisti un militārās personas.

  Šie ir tikai daži populārākie ūsu stili, to, protams, ir krietni vairāk un iespējas variēt ar ūsu un bārdu stiliem ir lielas. Šobrīd, kad ūsu un bārdas audzēšana atkal ir modē, būtu īstais laiks atrast sev piemērotāko stilu.